Aktif Yaşlanmada Sporun Önemi

Aktif yaşlanma, 1990’lı yıllarda hayatımıza giren bir kavramdır. Dünya yaş ortalamasının gittikçe yükselmesi ve ileri yaş bireylerin sayısının hızla artması nedeniyle bu kavram ortaya çıkmıştır.

Aktif yaşlanma, ileri yaştaki bireylerin sağlık, güvenlik ve topluma katılım olanaklarının geliştirilemesidir. Bu gelişmelerle 65 yaş ve üzeri bireylerin yaşam kalitesini artırmak amaçlanır. İnsan ömrünün giderek uzaması kaliteli yaşam olgusunun da temelidir.

Aktif yaşlanmanın 4 temel aşaması vardır: topluma katılım, güvenlik, hayat boyu öğrenme ve sağlık. Fiziksel ve psikolojik sağlık ileri yaştaki bireylerin daha iyi hissetmesini ve aktif olmasını sağlar. Fiziksel sağlık için de düzenli olarak spor yapmak şarttır.

Düzenli Olarak Spor Yapmanın Faydaları

İleri yaşta her gün düzenli olarak spor yapmanın çok sayıda faydası bulunur.

  • Düzenli spor yapmak kas ve kemiklerin güçlü kalmasına yardımcı olur. Kemiklerin güçlü olmasının dengeyle doğrudan ilgisi vardır. Dengenin sağlanması ile ileri yaşta daha sık görülen düşme ve düşmelere bağlı kırıkların da önüne geçilir.
  • Aktif yaşam, kalp krizi ya da beyin kanaması gibi ani gelişen rahatsızlıkların oluşma riskini azaltır.
  • Her gün düzenli spor yapmak kanser riskini düşürür.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve düzenli spor yapmak arasında doğrudan ilişki bulunur. Özellikle ileri yaşta kronik olmayan hastalıklara sık sık yakalananların vücut direnci düşüktür. Enfeksiyonlara karşı koruma ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için fiziksel aktivitelerde bulunmak gerekir.
  • İleri yaşta sosyalleşememe ve toplumdan soyutlanma gibi düşüncelerle bireylerde stres, depresyon ve anksiyete görülebilir. Düzenli spor yaparak bu durumlarla başa çıkabilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

İleri Yaştaki Bireyler Hangi Egzersizleri Yapabilir?

Yürüyüş

İleri yaştaki bireylerin en kolay yapabileceği spor aktivitesi yürümedir. Genel olarak hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olan bireylerin yürüyüşe başladıkları zaman kendilerini çok zorlamaması gerekir. İlk aşamada çabuk yorulabilir ve istediğiniz hızda yürüyemeyebilirsiniz. 20 ya da 30 dakikayla başlayıp zaman geçtikçe bu süreyi uzatabilirsiniz.

Yürüyüşe başlamadan önce ısınma hareketlerini de ihmal etmemek gerek. Yavaş bir tempoda başlayıp birkaç dakika sonra temponuzu artırabilirsiniz.

Yüzme

Yüzme ve su içinde yapılan egzersizler de ileri yaşta yapılabilecek spor aktiviteleri arasında bulunur. Su sporlarının en iyi tarafı vücut ağırlığının olmamasıdır. Bu sayede sırt, bacak ve kollara fazla basınç uygulanmaz.

Bisiklet

Bisiklet de tıpkı yürüme gibi ısınma gerektiren sporlardan biridir. Bacak kaslarınızı biraz alıştırdıktan sonra bisiklet sürmeniz daha doğru olacaktır. Hızlı bir tempoda başladığınız bisikleti sonlara doğru hafif tempoda sürebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Yorum Yaz