Geriatri “Düzenli Sağlık Grubu” Polikliniği Nedir? Kimler Başvurabilir?

İç hastalıklarının yan dallarından biri olan geriatri, 65 yaş ve üzerindeki hastaların sağlık sorunları ile ilgilenir. Özellikle ileri yaşta birden fazla sağlık probleminden muzdarip olanlar bu bölümden daha çok faydalanır. Şeker hastalığı, tansiyon, kemik erimesi, böbrek ve mide rahatsızlıkları gibi dahiliyenin alanına giren hastalıklar bu bölümde değerlendirilir. Geriatri uzmanlarının incelemesi sonucunda ise farklı bölümlere yönlendirilebilirsiniz.

Geriatri bölümüne yalnızca hastalar değil sağlıklı yaş almak isteyen herkes başvurabilir. Herhangi bir sağlık problemi olmayan bireyler, kontrol amacıyla bu bölüme gidebilir. Özellikle ilerleyen yaşlarda düzenli olarak tahlil ve tarama yaptırmakta fayda var. Bu noktada, sağlığınızda bir bozulma var ise geriatri uzmanı size tedavinin yanı sıra sağlıklı yaş alma ile ilgili tavsiyelerde bulunabilir. Hayat tarzında değişiklik yapılması konusunda rehberlik hizmeti de alabilirsiniz.

Kimler Geriatri Bölümüne Başvurabilir?

  • Dahiliyenin alanına giren diyabet, tansiyon gibi hastalıklara sahip 65 yaş ve üzeri bireyler,
  • Bunama, unutkanlık, alzheimer gibi hafıza bozuklukları bulunanlar,
  • Çoklu ilaç tedavisi görenler,
  • Uyku problemi bulunanlar,
  • Beslenme bozukluklarından şikayetçi olanlar başvuru yapabilir.

Geriatri bölümünden faydalanabilmek için hasta olma gerekliliği yoktur. Düzenli muayene ile kontrol altında olmak isteyen 65 yaş ve üzeri bireyler de bu üniteye başvuru yapabilir. Düzenli kontrole giderek ani kilo kaybı, kansızlık gibi herhangi bir hastalığın habercisi olabilecek belirtilerin erken değerlendirilmesini de sağlayabilirsiniz. Spesifik bir hastalığa bağlı olmaksızın, yalnızca sağlıklı yaş alma noktasında da uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

Geriatri Bölümünün Amacı Nedir?

Yaşam süresinin gittikçe artması ile belli ihtiyaçları bulunan bir yaş grubu ortaya çıkar. Bu yaş grubu, aynı zamanda normalden daha fazla sağlık problemleri ile karşılaşır. Özellikle tansiyon, şeker, demans, kalp/damar hastalıkları yaşlanma ile birlikte görülür. Bu hastalıkların belirtileri çoğu zaman yaş alma ile de karıştırılabilir. Bu noktada, geriatri uzmanlığının önemi ortaya çıkar.

Geriatri uzmanları, 65 yaş ve üzeri bireylerde görülebilecek olası belirtiler ve hastalıklar üzerinde uzmanlaşmış kişilerdir. Vücutta görülen her belirti bir hastalığın habercisi değildir. Uzmanlar, bu belirtileri yaşla ya da hastalıkla ilişkilendirir. Bunun için yapılan çeşitli değerlendirme testlerinin yanı sıra bireylerin tıbbi geçmişleri de dinlenir. Tanı ve tedavi süreci ile birlikte farklı bölümlerle işbirliğine gidilerek poliklinik dışı destek de verilir.

İster tanı ve tedavi isterseniz sağlığınızı korumak amaçlarıyla geriatri bölümüne gidebilirsiniz. Sağlıklı yaş alma konusunda verilen tavsiyelere uyarak yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

Recent Posts

Yorum Yaz