Tatillerde Mutlaka Yanınızda Bulundurmanız Gerekenler

Havaların ısınması ile birlikte tatil hazırlıkları yapan ileri yaş bireylerin dikkat etmeleri gereken çok sayıda nokta bulunur. Özellikle kalp, tansiyon, diyabet gibi kronik rahatsızlıklardan muzdarip ileri yaş bireylerin tatil hazırlığına daha fazla özen göstermesi gerekir. Genellikle yaz mevsiminde sıcak havalarda yapılan tatillerde güneşin zararlı etkilerinden korunmak şart.

Sizin için tatile çıkarken yanınıza almanız gerekenleri ve hazırlık sırasında size yardımcı olacak ipuçlarını derledik.

Valiz Seçimi

Günlük yapacağınız seyahetler için el ya da sırt çantası yeterli olacaktır. Bununla birlikte, birkaç haftalığına çıkacağınız seyahatlerde 4 tekerlekli ve çekmeli valizleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem ihtiyaç duyduğunuz tüm eşyaları yanınıza alabilir hem de taşımak zorunda kalmadan çekerek götürebilirsiniz.

Acil Durumlar İçin Bilgi Kartları

El çantası ve valizlerinizin üstüne acil durumlar için isim/soyisim ve telefon numarası yazdığınzı bir kart yerleştirin. Yalnızca kendi numaranız değil, bir yakınınızın numarasını da yazmanızda fayda var.

Yanınıza Hangi İlaç ve Medikal Ürünleri Almanız Gerekir?

İleri yaştaki bireylerde birden fazla sağlık sorunu görülme olasılığı yüksektir. Özellikle kronik rahatsızlığı bulunan bireyler, unutma olasılığına karşı valiz hazırlarken öncelikle ilaçlardan başlamalı. Reçeteli ve reçetesiz olmak üzere yanınıza alacağınız ilaçların bir listesini yapın ve valize koyarken bu listeden ilaçları tek tek kontrol edin. Bu ilaçları ayrı ayrı saydam kilitli torbalara koyup üzerlerine not kağıdı yapıştırabilirsiniz.

İlaçların yanı sıra reçeteler, kan grubu kağıdı ve varsa geçirilen ameliyatlara dair belgeleri de yanınıza almanızda fayda var.

Valize ilaçları yerleştirdikten sonra tatil sırasında ihtiyaç duyduğunuz eşyaları koyabilirsiniz. Sinek ve böcek sokmalarına karşı spreyler, en az 50 faktörlü güneş kremleri, ani burkulmalara karşı bandaj, yara bandı gibi medikal ürünleri de yanınıza almanız gerekir.

Kıyafet ve Diğer Eşyalar

İleri yaşta bireyler güneşin zararlı ışınlarından çok daha fazla etkilenir. Bu nedenle güneşten korunmak için yüksek faktörlü kremlerin yanı sıra şapka ve gözlük gibi aksesuarları da yanınıza alabilirsiniz. Özellikle öğle saatlerinde dışarıda olacaksanız bu koruyucu ürünlere daha fazla ihtiyacınız var.

Kıyafet olarak da hava sirkülasyonunu sağlayan pamuklu ürünleri ve terlik gibi açık ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Aşırı sıcak havalarda bile terlemenizi önleyen pamuklu ve açık renkte kıyafetler rahat etmenizi sağlayacaktır.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Yaz tatillerinde mutlaka bol su için ve beslenmenize dikkat edin.
  • Kronik bir rahatsızlığınız varsa ilaçlarınızı yanınızdan ayırmayın.
  • Güneş ışınlarının dik açıyla geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında güneş altında kalmamaya çalışın.
  • KOAH ve astım hastaları nem yoğunluğu düşük bölgeleri tercih etmeli.
  • Diyabet hastalarının insülin ilaçlarını mutlaka yanına alması gerekir.
Tavsiye Edilen Yazılar

Yorum Yaz